á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Czy już zasnęłaś Kathleen Barber to thriller, w którym główną bohaterką jest Josie. To młoda dziewczyna, doświadczona przez wydarzenia z dzieciństwa. Zataiła swoją przeszłość przed chłopakiem, odcięła się od dawnego życia. Jedyny kontakt miała z ciotką i kuzynką, lecz śmierć matki wymusiła na niej ponowne zmierzenie się z morderstwem ojca i relacją z siostrą.
Fabuła to kilka wątków, które następują po sobie. Najpierw przedstawia się zmagania Josie ze śmiercią matki. Mimo że ta od lat nie odzywała się do córek, Josie jest przejęta jej brakiem. Potem dziewczyna musi spróbować poradzić sobie z ponowną obecnością siostry w swoim życiu. Dopuszcza ją do siebie, chociaż nie jest pewna, czy nie popełnia błędu – w końcu to siostra ją zraniła, a nawet zaczęła umawiać się z jej dawną miłością. Zostaje jeszcze sprawa morderstwa ojca. Pewna reporterka postanowiła odgrzebać tę zbrodnię, nagrała podcast z nowinkami na jej temat. Przez na rodzinę bohaterki ściągnięta zostaje ponownie uwaga mediów i sąsiadów, a w sieci pojawiają się wiele komentarzy na ich temat. Każdy zdaje się ekspertem w sprawie tego morderstwa, a działania dziennikarki są obrzydliwe – nie ma skrupułów i nie cofnie się przed niczym, byle zdobyć rozgłos.
Książka pokazuje trudne relacje rodzinne, które rzutują na dorosłe życie głównej bohaterki. Po pierwsze piętno odcisnęła na niej zbrodnia, którą dokonano w domu rodzinnym. Kolejnym ciosem było zniknięcie matki i całkowite odcięcie się od dzieci. Na tym nie koniec – relacje z siostrą też się zepsuły. Dorosła Josie nie ma łatwo, ciągle ciągnie się za nią historia z dzieciństwa, a sekrety mogą zniszczyć jej związek. Skomplikowane relacje rodzinne wpływają na bohaterkę i mimo że chciałaby zacząć od nowa, inni się nie zmieniają, co powoduje kolejne problemy w życiu Josie.
Temat kryminalny, związany z morderstwem, jest ciekawy, ale chyba nie został on wyeksponowany tak, jak powinien. Najciekawsze są fragmenty podcastów, sposoby przedstawienia historii, docieranie do świadków, rozmowy z nimi, teorie reporterki. Samo rozwiązanie zeszło trochę na drugi plan, przysłonięte sprawami rodzinnymi Josie.
Powieść czyta się szybko i lekko. Jest napisana przyzwoicie, nie jest skomplikowana. Ot, dobra książka do poduszki. Nie jest wybitna i przeładowana wątkami, postaci jest niedużo, a najbardziej na plus wypada postać reporterki – niesamowicie charakterna. Czy już zasnęłaś to pozycja w sam raz na wieczór. Zdarzają się fragmenty trzymające w napięciu, ale nie jest to klasyczny thriller, w którym każda strona kazałaby obgryzać paznokcie ze stresu. Niemniej – dla zabicia czasu, polecam.
Kiedy jednak Poppy Parnell zaczyna publikować w sieci podcast na nowo rozgrzebujący okoliczności śmierci jej ojca oraz umiera matka - nie ma wyjścia i musi stawić czoła demonom przeszłości.
W tej pozycji znajdziecie ciekawie wykreowane postacie, (...) których studium psychologiczne i wzajemne relacje są według mnie najciekawszym wątkiem tej powieści. Podobało mi się również tworzenie intrygi z wykorzystaniem zapisów podcastu oraz tweetów - co nadawało trochę tempa całości. Natomiast po samej opowieści spodziewałam się więcej. Nie była nudna, jednak czegoś tu zabrakło - szczególnie w zakończeniu.
Mimo wszystko uważam, że książka ta ma potencjał. A zapowiadany serial chciałabym obejrzeć 🙂